Fiskeriministeren Harald T. Nesvik mener at det er viktig å forholde seg til kriteriene som markedet vil ha og operere både med bærekraft og sporbarhet. Foto: Margarita Savinova.
- Kvalitet i alle ledd er viktig for markedet
20. mai signerte fiskeriminister Harald T. Nesvik lakseavtale med Kina, samme dagen fikk han et brev med «gledelig overraskelse» om at Kina åpner markedet for tre utestengte selskap.
Kina innførte restriksjoner på import av laks fra alle anlegg i Sør-Trøndelag, Nordland og Troms i 2015. Tre år senere fikk Norge regionene tilbake, mens Lerøy, Nordlaks og Salmar har fremdeles vært utestengt på grunn av ILA-sykdom.
Kina opphever utestengelsen
For to dager siden under et møte med Kinas toll- og veterinærminister Ni Yuefeng fikk fiskeriministeren et offisielt brev om at sanksjonene mot de tre selskapene nå blir opphevet.
Kyst.no Pluss Personlig
Du får: Kyst.no Pluss-saker
199,-
per måned
KJØP
Kyst.no Pluss Årlig
Du får: Kyst.no Pluss-saker
2189,-
per år
KJØP
Kyst.no Pluss bedrift
Administrer flere abonnement på ett sted og betal med faktura.
2189,-
per år
KJØP