
Skal løfte selskapet med kunstig intelligens
Njord Aqua har ansatt Hardy Siahaan for å løfte selskapets satsing innen kunstig intelligens.
Som Kyst.no tidligere har omtalt, har inspeksjonsselskapet Njord Aqua, i samarbeid med SINTEF Ocean, NTNU og Måsøval, utviklet en programvare for automatisk deteksjon av hull i merd.
Nå har selskapet ansatt Hardy Siahaan som IT-systemutvikler. Han har doktorgrad innen reguleringsteknikk og robotikk, samt erfaring fra oljeindustrien og med optimalisering og kunstig intelligens (AI).
Daglig leder Øyvind Lernes forteller til Kyst.no at stillingen tiltrakk seg mange kvalifiserte søkere.
– Det var mer enn vi forventet, spesielt som et lite firma i et stramt arbeidsmarked. Hardy skilte seg raskt ut. Etter å ha sjekket CV-en hans med SINTEF, ble det klart at vi hadde gjort et kupp. De sa rett ut at vi hadde griseflaks, sier Lernes.
Effektivisering med AI
Siahaan er allerede i gang med å implementere kunstig intelligens i Njord Aquas systemer.
– Jeg har jobbet med både kunstig intelligens og reguleringsteknikk tidligere. Da jeg så stillingen, tenkte jeg: Wow, dette passer meg perfekt, sier han.
Han legger til at jobben gir muligheten til å bygge opp infrastruktur fra bunnen av – en oppgave han beskriver som en drøm for en utvikler.
– Med mer autonomi kan vi gjøre hverdagen på merdkanten langt mer effektiv. ROVen kan ta over mye av det manuelle arbeidet, forklarer han.
Lernes påpeker at automasjon ikke bare øker effektiviteten, men også reduserer risikoen på merdkanten.
– I stedet for at en pilot styrer, overvåker man systemet. Etter hvert som AI får jobbet, samles pålitelig informasjon som hjelper oppdrettere å ta bedre beslutninger, sier han.
Fjerner usikkerhet
Lernes trekker frem at maskiner har en konstant presisjon gjennom hele arbeidsdagen, i motsetning til mennesker, som både kan bli trøtt og gjøre feil.
– Målet vårt er å eliminere usikkerheten. For notinspeksjoner betyr dette et bedre produkt og lavere kostnader.
Han understreker viktigheten av å være proaktiv, særlig med tanke på rømming.
– Hull oppstår gjerne under operasjoner eller i uvær. Med automatisk deteksjon kan rømming stoppes langt raskere, fastslår han.
Innovasjon i praksis

Hvis det oppdages hull, kan Njord Aquas ROV gå inn, blokkere hullet og holde fisken unna til reparasjoner er gjort. ROVen dokumenterer også eventuell rømming.
– Dette er svært effektivt og gir oss nøyaktige data, sier Siahaan.
Han forteller videre at selskapet på sikt vil se på områder som fiskehelse, inkludert stressregistrering og pustefrekvens hos fisken.
– Dette er spennende områder vi ønsker å utforske.

Her detekteres hull ved hjelp av Njord Aqua sin ROV.
Behovet for autonome løsninger øker
Siahaan peker på at nedsenkede driftsformer vil skape økt etterspørsel etter autonome inspeksjoner. Lernes legger til at testing er en av de største flaskehalsene for utstyrsleverandører i dag.
– Selv har vi vært veldig heldige og samarbeidet med Lingalaks siden dag én. Det er viktig at myndighetene stimulerer til flere testfasiliteter for å styrke leverandørindustrien, sier Lernes.
Siahaan fremhever også hvor kort veien er fra idé til implementering i Njord Aqua.
– Bransjen er utrolig spennende, og med AI ser vi allerede konkrete forbedringer. Dette er ikke lenger teori – det er virkelighet her og nå, avslutter han.