Slik vurderes lusepåvirkningen
Regjeringen har fått rapporter om hvilken påvirkning lakselus har hatt på villaks i 2025.
Styringsgruppens vurdering av lakselusindusert dødelighet for utvandrende laks er lik for 2024 og 2025.
Produksjonsområde 3 fra Karmøy til Sotra har høy risiko, mens produksjonsområdene 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 og 11 har moderat risiko. Kun produksjonsområdene 1, 12 og 13 er i kategorien lav risiko.
Besluttes i 2026
Dette kommer frem i vurderingen Styringsgruppen for lakseluspåvirkning har overlevert til NFD. Den bygger på Ekspertgruppens analyser av tilgjengelige data og vurderinger av lakseluspåvirkning i de 13 produksjonsområdene.
– Offentliggjøringen gir næringen mulighet til å komme med innspill til det faglige grunnlaget før vi fargelegger produksjonsområdene. Selve fargeleggingen vil først bli besluttet i første kvartal av 2026, sier fiskeri- og havminister Marianne Næss.
Rapportene publiseres på trafikklyssystemet.no. Her ligger også alle rapporter fra tidligere år.
Det følger av stortingsmeldingen Meld. St. 16 (2014–2015) at «dersom resultatet er sammenfallende begge årene, vil utfallet være forutsigbart og det legges ikke opp til noen vurdering. Dersom overvåkningen viser endring, må myndighetene gjøre grundigere vurderinger ut fra samlet miljøtilstand. … I en helhetsvurdering vil det også kunne være naturlig å se hen til samfunnsøkonomiske konsekvenser av ulike valg.»
Vil arrangere dialogmøte
Styringsgruppen holder et dialogmøte i begynnelsen av januar, der de og Ekspertgruppen går gjennom rapportene. Det blir mulig å melde inn korte faglige innlegg og be om oppklaringer. NINA vil også presentere sitt arbeid med vurdering av lakseluspåvirkning på sjøørret og resultatene for 2024 og 2025. Mer informasjon kommer på trafikklyssystemet.no.
Sjøørret som indikator
NINA har utviklet en modell for lakseluspåvirkning på sjøørret og beregnet påvirkningen for 2021 og 2024. Departementet har bestilt en tilsvarende beregning for 2025, som ventes klar i desember. Modellen er foreløpig ikke en fullverdig indikator, men tilsvarer modellene som inngår i indikatoren for villaks. Departementet vurderer nå om NINAs modell kan danne grunnlag for en fremtidig sjøørret-indikator. En slik indikator kan tidligst inngå i vurderingene i 2026, og dersom vurderinger foreligger for 2026 og 2027, kan sjøørret tidligst bli inkludert i fargeleggingen i 2028.