OSEK vil skape flere gjemmesteder for fisken.
Illustrasjon: OSEK
Foreslår gammelt knep mot lakselusen
I flere hundre år har svensker satt ut grantrær i innsjøer for å lage fiskeplasser. Sesongen etter skal det bugne med liv rundt trærne. Nå ønsker Bjørn Olsson å bruke det tradisjonelle kjerringknepet for å bedre overlevelsen til villaksen.
Å hive et grantre ut i sjøen eller elven for å gi bedre fiske året etter høres kanskje ut som noe hun ene merkelige tanten din kunne foreslått. Hva dette skal være godt for har kanskje Bjørn Olsson svaret på.
Olsson, opprinnelig fra Sverige, har jobbet i Norge i oppdrettsindustrien i over 20 år. De siste årene har han hatt noen tanker han ikke får ut av hodet.
- Oppdrett får mye av skylden for hva som foregår i lakseelvene. Det er mindre villaks og mye lus, men jeg tror det kan være andre faktorer som har vel så stor betydning, sier Olsson.