
Tildelt Miljøfyrtårn-sertifikat
Onsdag fikk Sterner i Porsgrunn besøk av ordfører Janicke Andreassen, varaordfører Stine Stamland og næringssjef i Porsgrunn kommune, Øyvind Solbakken. Anledningen var utdeling av Miljøfyrtårn-sertifikatet.
– Det er svært hyggelig å kunne dele ut Miljøfyrtårn-sertifikatet til en lokal bedrift som både har høy fagkompetanse og sterk lokal tilstedeværelse, uttalte ordfører Andreassen under besøket.
I tillegg til selve utdelingen fikk representantene fra kommunen lære mer om Sterner sin virksomhet og deres bidrag til bærekraftige løsninger innen vann- og avløp, industri og akvakultur. Med rundt 30 ansatte ved kontoret i Porsgrunn, rommer avdelingen hoveddelen av Sterner sin tekniske og ingeniørfaglige kompetanse.
Lokale leveranser og regional betydning
Sterner har levert en rekke løsninger i regionen, blant annet:
- Slambehandlingsanlegg for Hima Seafood – en moderne løsning for håndtering av slam fra landbasert oppdrett.
- Renseanlegg for mikroplast hos Inovyn på Herøya – et viktig tiltak for å redusere utslipp fra industrien.
- Drikkevanns- og avløpsrenseanlegg i flere kommuner – løsninger som bidrar til trygt drikkevann og godt vannmiljø.
I tiden fremover skal det gjennomføres store investeringer i vann- og avløpsinfrastruktur i regionen. Som en lokal leverandør med bred kompetanse og lang erfaring, sier Sterner de er godt rustet til å bidra i dette arbeidet – til beste for både miljøet og lokalsamfunnet.
– Vi setter stor pris på at kommunen viser interesse for hva vi jobber med. Vi er stolte over å kunne bidra til både lokal verdiskaping og viktige miljøtiltak, sier daglig leder Stian Johnsen.
Et grønt skifte i praksis
Miljøfyrtårn-sertifiseringen markerer en forpliktelse fra Sterner sin side om kontinuerlig forbedring innen miljø, klima og samfunnsansvar. Arbeidet inkluderer blant annet mer systematisk avfallshåndtering, energieffektivisering og tiltak for et bedre arbeidsmiljø.
– For oss er dette ikke bare et papirbevis, men et verktøy for å bli enda bedre – både som arbeidsgiver og som leverandør, avslutter Johnsen.