Lakselus er fortsatt en av de største utfordringene for fiskehelse og velferd, ifølge Mattilsynet.

Innlegg:

Samarbeider om automatisk innrapportering av lusedata

I høst testet og utviklet havbruksaktører og Mattilsynet en fungerende prototype for automatisk innrapportering av lusedata. Prosjektet viser hvor langt vi sammen kan nå når vi jobber tett mot felles mål om bedre data, mer treffsikker forvaltning og bedre fiskevelferd.

Hvordan kan nye teknologier tas i bruk raskere? Hvordan kan næringen og forvaltningen sammen løse utfordringer som er for komplekse for en aktør alene?Og hvordan kan bedre data gi mer effektiv forvaltning og bedre fiskevelferd?

Dette er noen av spørsmålene vi i Mattilsynets produktteam akvakultur ofte stiller oss.

Mattilsynet satser på digital utvikling

  • Mattilsynet har de siste årene styrket sitt digitale arbeid ved å etablere flere tverrfaglige produktteam.
  • Ett av disse er produktteam akvakultur, som har ansvar for digital utvikling på akvakulturområdet.
  • Det inkludert rapportering om oppdrettsfisk, deling av datasett eksternt og utvikling av interne verktøy for dataanalyse og tilsyn.

Svarene og de beste løsningene finner vi ikke alene. De oppstår når vi setter oss ned med næringsaktører og teknologileverandører for å teste, feile, justere og lære.

Dette ble tydelig i praksis gjennom et regulatorisk sandkasseprosjekt for automatisk lusetelling.

Mattilsynet tok initiativ 

Både havbruksnæringen og Mattilsynet har lenge ønsket mer presise lusetall, mer effektiv rapportering og bedre datagrunnlag.

Teknologien for å levere mer presise lusetall finnes. Mange næringsaktører er allerede flittige brukere av slik teknologi, og utstyrsleverandører har investert tungt i løsninger som kan gi daglige, automatisk telte lusetall.

Mattilsynet tok initiativ til et sandkasseprosjekt for å teste teknologien i praksis og få bedre innsikt i muligheter, utfordringer og mer effektive rapporteringsløsninger. Sandkassen ga næring og forvaltning en arena for å teste teknologien i praksis og bygge et bedre kunnskapsgrunnlag for videre bruk.

Prosjektet samlet DNV, OptoSccale og Mattilsynets produktteam i et seks ukers intensivt utviklingsløp. Her ble det testet hvordan data fra automatiske lakselustellere kan sendes direkte til Mattilsynet via et nytt API. På den måten unngår man manuell behandling, reduserer rapporteringsbyrden og oppnår høyere datakvalitet.

Gjennom ukentlige arbeidsmøter, datasimuleringer og teknisk testing ble det utviklet en fungerende prototype for automatisk innrapportering av lusedata.

Sandkassen var en arena for åpent og konstruktivt samarbeid der Mattilsynet raskt kunne teste antakelser og forbedre den tekniske løsningen for digital rapportering.

DNV

Dette ble oppnådd gjennom et tett samarbeid. Næringsaktørene bidro med verdifull teknologikompetanse og leverte viktig innsikt og relevante data. Samtidig la Mattilsynet til rette for et trygt rom der partene kunne teste løsninger og lære underveis. Alle involverte var også villige til å utfordre egne antagelser, noe som bidro til ny innsikt og bedre løsninger.

I tillegg til selve løsningen fikk vi også en felles forståelse av hvordan fremtidens lusedatarapportering kan se ut.

Veien videre: Flere samarbeid og kortere vei fra idé til løsning

Mattilsynet ønsker å fortsette å samarbeide med leverandører og oppdrettere som vil utvikle og teste nye digitale løsninger.

Vi inviterer flere aktører til å ta, og være med på, lignende initiativer. Prosjektet har vist at når næringen selv tar en aktiv rolle og Mattilsynet stiller med teknisk og faglig støtte, skjer utviklingen raskere og resultatene kan bli bedre både for aktører og myndigheter – og ikke minst for fisken.

PS: Hvis du er nysgjerrig på Mattilsynets sandkasseprosjekter, finner du informasjon om dem på våre nettsider.