Nominert til Fiskevelferdsprisen
Hans Petter Kleppen er forskningsdirektør i ACD Pharma og har siden starten i 2010 ledet FoU-arbeidet
med bakteriofager til bruk mot skadelige bakterier i havbruk.
Foto: ACD Pharma
Slår ned smittepress
med bakteriofager
Det er dokumentert hvordan
fisk kan skille ut store
mengder Yersinia-bakterier i
forbindelse med stressende
operasjoner som avlusning,
transport, sortering eller
vaksinering. Nå har man tatt i
bruk bakteriofager til å fjerne
smittepresset og derigjennom
hindre påfølgende utbrudd
av sykdommen yersiniose.
For dette arbeidet nomineres
ACD Pharma for deres utvikling av bakteriofag-
produktet Custus®YRS.
Etter mange år med «verdens laveste antibiotikaforbruk» i norsk havbruksnæring, er ulike bakteriesykdommer igjen på fremmarsj. Denne bekymringsverdige utviklingen stiller oppdretterne overfor vanskelige valg. Skal en behandle sykdommene med antibiotika, noe som vil mangedoble forbruket og ødelegge et av de beste omdømmepunktene næringen har, eller skal en ta ut den sykeste fisken og ellers godta redusert velferd i populasjonen? Nå finnes også et tredje alternativ.
- Man kan sammenligne det med bruk av marihøner i drivhuset. I stedet for å bruke kjemikalier, introduseres skadedyrene for sine naturlige fiender. Sånn sett er det en veldig bærekraftig form for bakteriebekjempelse, og helt uten de uheldige bivirkningene assosiert med antibiotika, sier forskningsdirektør Hans Petter Kleppen i ACD Pharma.
For i naturen er det nettopp bakteriofager som er bakterienes fiender. Som en viktig del av den naturlige mikrofloraen er funksjonen deres å hindre at enkeltbakterier blir for dominerende.