Tom Jarle Bjørkly, daglig leder i Mortenlaks, sier det er mange politikere og godt skolerte som uttaler seg om ting de overhodet ikke har peiling på. Foto: Privat.
Kjøpte 1000 tonn: - En posisjon vi tar med en bismak
Mortenlaks benyttet lakseauksjonen til å vokse med 1000 tonn MTB, men daglig leder Tom Jarle Bjørkly er bekymret over rammebetingelsene som blir servert fra regjeringen.
Nærings- og fiskeridepartementet avsluttet torsdag auksjonen av nye tillatelser til oppdrett av laks- ørret og regnbueørret.
Til sammen ble det tildelt 24.644 tonn MTB, med et samlet vederlag på om lag 3,8 milliarder. Det var også 8 243 tonn som forble usolgt.
Mortenlaks sikret seg 1000 tonn MTB og måtte betale 153,6 millioner kroner for dette. Det utgjør en pris på 153 600 kroner per tonn.