Lars Georg Backer, daglig leder i Flatsetsund Engineering sier deres nye avluser skal optimalisere kapasitet, funksjonalitet og størrelse, samtidig som det ikke skal gå utover fiskevelferden. Foto: FLS
Lars Georg Backer, daglig leder i Flatsetsund Engineering sier deres nye avluser skal optimalisere kapasitet, funksjonalitet og størrelse, samtidig som det ikke skal gå utover fiskevelferden. Foto: FLS

Tester ut ny avluser: - Vil forbedre fiskevelferden

Flatsetsund Engineering​ mener mekanisk avlusning er veien å gå for behandling av laks. Selskapets daglige leder sier fiskevelferd har stått i fokus under utvikling av deres nye avluser. 

Publisert

Kyst.no skrev nylig at situasjonen for oppdrettsfisken preges av en rekke ulike sykdommer og lusebehandlinger som de mener er en stor belastning, ifølge Veterinærinstituttets fiskehelserapport for 2021.

Veterinærinstituttet skriver at sammenlignet med tidligere år har det kommet inn flere kommentarer i fritekstfeltet fra veterinærerer/fiskehelsepersonell hvor det foreslås at bruk av rensefisk bør forbys.

Morten Sædberg, daglig leder i Rensefiskgruppen poengterte at rensefisk er naturens egen måte å fjerne lakselus på – og han mener derfor det bør brukes, også i tiden fremover. Sædberg mener både kjemisk og mekanisk avlusning er velferdsmessig verre enn bruk av rensefisk.

Bli abonnent hos Kyst.no

For å få tilgang til dette innholdet trenger du et abonnement med Kyst.no Pluss-saker inkludert.

Bli abonnent og les denne og mange andre pluss-saker.
Min side

Kjøp abonnement i vår nettbutikk her

Nettbutikk