Frode Arntsen, konsernsjef i SalMar, sier store endringer i tillatelsessystemet krever et konstruktivt samspill mellom næringen og myndighetene.
Frode Arntsen, konsernsjef i SalMar, sier store endringer i tillatelsessystemet krever et konstruktivt samspill mellom næringen og myndighetene.

SalMar positive til Havbruksutvalgets arbeid

Frode Arntsen, konsernsjef i SalMar, er fornøyd med at Havbruksutvalget legger opp til en grundig høring om tillatelsessystemet.

Publisert

Torsdag 28. september ble Havbruksutvalget sin NOU overlevert fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran. Kyst.no har blant annet skrevet om at utvalget foreslår å avvikle tillatelser til visning, undervisning og fiskepark. Oppdretter Øyvind Blom sa til Kyst.no at det vil få store konsekvenser både lokalt og for næringen som helhet.

Per januar 2023 var det registrert 31 visningstillatelser i Akvakulturregisteret. Av disse var 24 tillatelser på 780 tonn MTB og med en tidsbegrensning. De resterende syv tillatelsene var på 500 tonn MTB og uten en tidsbegrensning. Tildelt biomasse til visningstillatelser utgjorde til sammen 22 220 tonn MTB.

Konstruktivt samspill

Bli abonnent hos Kyst.no

For å få tilgang til dette innholdet trenger du et abonnement med Kyst.no Pluss-saker inkludert.

Bli abonnent og les denne og mange andre pluss-saker.
Min side

NF Komplett

5582,-

KJØP

NF Digital Komplett

4990,-

KJØP

NF Pluss

2388,-

KJØP

NF Pluss Måned

199,-

KJØP