Ouro har valgt ut 28 elver der det skal gjennomføres utfisking av rømt oppdrettslaks i 2026. Det er færre enn året før.

Færre elver trenger utfisking i år

Høsten 2026 skal Ouro finansiere utfisking av oppdrettslaks i 28 norske elver. 

Publisert

Dette skriver de i en pressemelding er færre elver enn i fjor, og bekrefter en positiv utvikling når det gjelder andelen rømt oppdrettslaks i elvene. Formålet med utfiskingen er som alltid å redusere påvirkningen av rømt oppdrettslaks på villaks.

28 elver med tiltak i 2026, en nedgang i antall elver fra 2025

Basert på resultater fra blant annet Nasjonalt overvåkingsprogram for rømt oppdrettslaks i vassdrag, har Ouro valgt ut 28 elver hvor det skal iverksettes tiltak for å redusere innslag av rømt oppdrettslaks. Dette er en reduksjon sammenliknet med året før, der antall elver var høyere grunnet større rømningshendelser. I tillegg til utfisking i elver, blir det gitt økonomisk støtte til å ta ut rømt oppdrettsfisk i tre kilenøter i Trøndelag, og uttak i fiskefellen i Etneelva i Hordaland. Uttakene gjennomføres av spesialister på overvåking av lakseelver i samarbeid med lokale elveeierlag samt statsforvaltere om best mulig metode for uttak i det enkelte vassdrag.

– At det er redusert behov for utfiskingstiltak i form av færre antall utvalgte elver er positivt. Samtidig ser vi at det er et fortsatt behov for overvåking og utfisking av oppdrettslaks i elvene, sier styreleder i Ouro, Maria Sparboe.

Ouros mandat

Ouro skal bidra til å redusere risikoen for genetisk påvirkning fra akvakultur på ville bestander av laksefisk. Sammenslutningen skal vurdere planlegging av tiltak for å redusere forekomst av rømt oppdrettsfisk i elver der overvåkingen, ved bruk av årsprosent eller gytefisktellinger, viser at innslaget av rømt oppdrettsfisk er lik eller større enn fire prosent. I elver der innslaget av rømt oppdrettsfisk er større enn ti prosent skal tiltak planlegges og uttak gjennomføres, så lenge det er praktisk mulig.

Ouro følger utviklingen tatt fra år til år for å sikre uttak av rømt fisk fra de vassdrag som har høyest innslag. Fiskeridirektoratet gir pålegg til oppdrettere som er ansvarlige for omtalte rømminger om overvåking av elver samt ev. uttak av observert rømt oppdrettslaks. I tilfeller der OUROs uttak av elver og pålegg sammenfaller, blir arbeidet koordinert.

Ouro finansieres gjennom årlig innbetaling fra alle som har konsesjon til å drive med lakseoppdrett i Norge.