- Menneskene kan hjelpe til med å redusere gapet mellom tilgang og etterspørsel ved å spise mindre laks og heller mer skjell, ferskvannskarpe og alger, forteller professor ved NTNU, Daniel Beat Müller. Foto: Pixabay.
Forskere anbefaler mindre laks og mer effektiv fôrutnyttelse
Mer effektiv utnyttelse av omega-3 i fôr og mindre inntak av laks, er noen av tiltakene som forskere ved NTNU mener kan gi bedre global tilgang på de essensielle fettsyrene DHA og EPA.
Tilgangen på omega-3 på verdensmarkedet er begrenset. Hvordan en skal øke tilgjengeligheten er en problemstilling som forskere ved NTNU og britiske kollegaer har diskutert i en artikkel publisert i Nature.
Mer effektiv fôrutnyttelse
Et av tiltakene som forskerne har sett på er bruken av fiskeolje inneholdende EPA og DHA i oppdrett. De mener at strategisk bruk i fôr kan effektivisere utnyttelsen av fettsyrene for eksempel ved å gi den til oppdrettsfisk før den skal slaktes.
Kyst.no Pluss Personlig
Du får: Kyst.no Pluss-saker
199,-
per måned
KJØP
Kyst.no Pluss Årlig
Du får: Kyst.no Pluss-saker
2189,-
per år
KJØP
Kyst.no Pluss bedrift
Administrer flere abonnement på ett sted og betal med faktura.
2189,-
per år
KJØP