Etter et utfordrende 2024 har Selstad i 2025 opplevd økt aktivitet. Her fra en vårdag tidligere i år ved Selstads hovedkontor i Måløy.

Urolig utvikling bremset utviklingen

Etter 17 år med omsetningsvekst opplevde Selstad et utfordrende 2024, men utstyrsleverandøren opplever en lysere horisont.

Publisert Sist oppdatert

– Våre næringer har opplevd store endringer i rammevilkårene den siste tiden. Med blant annet reduserte fiskekvoter og en uforutsigbar havbrukspolitikk opplevde vi i 2024 en dempet investeringsvilje i et marked preget av sterk konkurranse, forklarer administrerende direktør Hans Petter Selstad. 

Familiebedriften Selstad driver med design, produksjon, salg og service av utstyr til maritime næringer i inn- og utland. I 2024 oppnådde selskapet en omsetning på 528 millioner kroner – en nedgang på 19 % fra 2023. Det gjorde at man for første gang på nærmere 20 år registrerte røde nøkkeltall. Underskuddet ble på 6,7 millioner kroner. 

CEO i Selstad, Hans Petter Selstad, melder om en langt bedre start på 2025.

Hans Petter Selstad melder om en langt bedre start på 2025, og mener arbeidet som ble lagt ned i fjor gjør at man nå virkelig er i posisjon til å fortsette veksten selskapet har oppnådd de siste to tiårene.

– Når vi ser tilbake på 2024 er det mye positivt å trekke fram. Vi har fått på plass nye samarbeidspartnere og sammen med disse har våre innovative ansatte i Selstad-gruppen utviklet en rekke nyskapende produkter som vi har store forhåpninger til. 

I tillegg er ordreinngangen vår nå rekordhøy og det er selvsagt svært gledelig.

Selstads hovedkontor ligger i Måløy på Vestlandet og deres norske avdelinger ligger spredt langs kysten, nærmere bestemt i Sunnhordland, Solund, Florø, Ålesund, Svolvær, Tromsø, Sørreisa og Senjahopen. Totalt har Selstad-gruppen avdelinger på 18 steder i verden, deriblant Skottland, Island og Færøyene. 

Selstad forbereder seg nå til Aqua Nor i august og Hans Petter Selstad ser fram til å møte gamle kjente og nye bekjentskap på Selstads stand i Trondheim. 

– Våre nye notlin-materialer, løsninger for dypdrift, perlesnormanet og spekter av resirkulerbart utstyr er særlig spennende og noe vi gleder oss til å vise fram.