
Grieg Seafood strammer inn
Grieg Seafood har gjennomført omfattende kostnadskutt og forbedret driften i flere regioner. I første kvartal falt produksjonskostnadene betydelig, særlig i Rogaland.
Det kommer frem i årets første kvartalsrapport fra selskapet.
Grieg Seafood rapporterer et slaktevolum på 20 770 tonn i første kvartal 2025, noe ned fra 21 075 tonn i samme periode i fjor.
Det operasjonelle driftsresultatet (EBIT) endte på 221 millioner kroner, tilsvarende 10,6 kroner per kilo, mot 292 millioner kroner og 13,8 kroner per kilo i fjor. Kvartalsresultatet inkluderer en engangskostnad på 68 millioner kroner, hovedsakelig knyttet til omorganisering og stans i utbyggingen av postsmoltanlegg i Newfoundland.
Fremgang i Rogaland og Finnmark
Rogaland leverte sterke resultater med et slaktevolum på 7 419 tonn og en operasjonelt EBIT per kilo på hele 35,1 kroner. Regionens fôringskostnad ble redusert til 54,7 kroner per kilo, ned fra 63,6 kroner året før.
Grieg Seafood skriver i sin rapport at god biologisk ytelse og høye andel av superior-fisk (83 %) bidro til resultatet. De skriver også at produksjonen ved det nye postsmolt-anlegget Årdal Aqua har overgått forventningene.
I Finnmark opplyser Grieg at de økte slaktevolumet med 44 % til 8 147 tonn. Også her ble det registrert kostnadsreduksjoner og høyere andel fisk av superior-kvalitet. EBIT per kilo steg til 13,6 kroner, opp fra 3,1 kroner året før. Et begrenset utbrudd av CMS (hjertesprekk) førte til tidlig slakt av enkelte merder, og selskapet forventer en økonomisk effekt på 25–30 millioner kroner i andre kvartal. Øvrige lokaliteter i regionen har ikke vært påvirket.
Stabil drift i Canada – men ulike utfordringer
I Newfoundland var produksjonen stabil, men EBIT per kilo endte på minus 12 kroner. Slaktevolumet var 5 087 tonn, og høy prisoppnåelse (91,1 kroner/kg) bidro til å dempe underskuddet, som endte på 61,2 millioner kroner.
I British Columbia var det kun slaktet 116 tonn med overskuddsfisk fra stamfiskproduksjon. Den biologiske ytelsen var god, men historiske miljøproblemer har svekket overlevelsen (84 %). Selskapet rapporterer fortsatt bruk av antibiotika for å håndtere sykdommen Yellowmouth.
Grieg Seafood opplyser at politisk usikkerhet rundt åpne merder gjør at selskapet er avventende med nye investeringer.
Vil slakte 84 000 tonn
Første fase av selskapets finansielle omstilling er fullført. Grieg Seafood har hentet inn to milliarder kroner gjennom en hybridobligasjon, samtidig som salgs- og tilbakeleieprosessen for postsmolt-anlegget i Finnmark er i gang. Dette har bidratt til å redusere netto rentebærende gjeld med 1,65 milliarder kroner og styrket kontantbeholdningen med 1,2 milliarder kroner.
Selskapets egenkapitalandel har steget til 43 % (opp fra 31 % ved utgangen av 2024), og kontantbeholdningen ved kvartalsslutt var 1,39 milliarder kroner. Resultat før skatt endte likevel på minus 603 millioner kroner, i hovedsak på grunn av negative virkelighetsjusteringer av biomasse.
Grieg Seafood fastholder sitt mål om å slakte 84 000 tonn i 2025, med 21 000 tonn planlagt i andre kvartal. I tillegg varsler selskapet fortsatt fokus på kostnadsreduksjoner og bærekraftig drift, blant annet gjennom økt bruk av post-smolt og satsing på videreforedling i Norge. Anlegget på Gardermoen skal stå klart i andre halvår 2025.