Måsøval trykker i likhet med mange andre selskaper på angreknappen.

Måsøval hever sitt kjøp av MTB og setter milliardinvesteringer på is

Måsøval AS benytter retten til å heve sitt kjøp på 116 tonn MTB til fastpris i produksjonsområde 6. Arnøy Laks trykker også på returknappen.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Selskapet vil inntil videre utsette planlagte investeringer for mer enn 1000 millioner kroner.

- Dette vil ha betydelige negative ringvirkninger for våre leverandører og de kystsamfunn vi driver vår virksomhet i, skriver selskapet i en børsmelding onsdag kveld.

Sender også i retur

Håvard Høgstad, daglig leder i Arnøy Laks har også varslet overfor Kyst.no at de hever sitt kjøp av MTB på 40 tonn til en pris på 8 millioner kroner.

- For det første er prismekanismene for MTB endret etter innføringen av grunnrenteskatten. For det andre: som et lokalt eid selskap, der man etter endring av verdsettelsesprinsippene på våre tillatelser sitter med stort potensial for en betydelig økt formuesskatt for våre aksjonærer, er det også viktig å skape legitimitet for at de nye mekanismene for verdsettelse av konsesjoner i unoterte selskap er feil, skriver selskapet i en melding.

Arnøy Laks er dermed selskap nummer 11 som hever kjøpet bare i løpet av onsdagen.