Studenter ved UiT smaker Happy Crisp ved semesterstart i Tromsø. Foto: Republic of Fish.

Mener fiske-snacks kan øke norsk sjømatkonsum

Republic of Fish lager fiffig chips av fisk. Ronny Slettmo mener dette kan være løsningen til et synkende sjømatkonsum hos yngre nordmenn.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Republic of Fish holder til i Tromsø og har brukt noen år på å utvikle produktet Happy Crisps, som er tørket fisk tilsatt olivenolje og krydder.

Slettmo forteller at de har brukt mye tid på å teste produktet, men at responsen også har vært overraskende positiv.

- Vi har vært mye tilstede på festivaler, universiteter og i butikker, og opplever at flesteparten kunne tenke seg å spise dette som snacks.

Slettmo selv ser det som svært alvorlig at spesielt unge mennesker spiser lite sjømat. Han mener det handler om pris, tilgjengelighet, og hvor enkelt det er å spise det.

Les også: Norsk ungdom spiser mindre sjømat - kan være for dyrt

- Det må være like lett som å spise fisk som å spise nøtter og sjokolade. Og så må det smake godt, poengterer han.

Innpass hos studentene

Blant annet har universitet i Tromsø (UiT) nå tatt inn produktene i deres kantiner, med begrunnelse om at de enkelt vil eksponere fisk til alle studenter og ansatte. Slettmo legger til at produktet også passer godt til dagens snack-trend, ettersom millenniumsgenerasjonen (født 1980-1995) har andre spisevaner enn før.

Happy Crisps. Foto: Republic of Fish.

- Unge mennesker er spesielt opptatt av å spise naturlig mat, og bruker sunnere produkter. Spesielt er sunnere snacks en trend i dag, og derfor ser vi at dette faktisk er en løsning som slår an.

Høye næringsverdier

I en pose Happy Crisps benyttes 150 gram naturlig fisk. Etter tørking er volumet redusert til 1/6 av opprinnelig volum ettersom vannet forsvinner, mens næringsstoffene blir igjen.

- Dette gir ekstremt høye næringsverdier, og høyt protein innhold, informerer Slettmo.

Selv om produktet er noe lignende tradisjonell tørrfisk-snack, lukter det mindre fisk og er mykere å tygge. Dette er også en av grunnene til at de satser på eksponering både på gamlehjem og i hjemmetjenesten, ettersom eldre mennesker ofte sliter med å få i seg nok protein.

Motvirke nedgang i sjømatkonsumet

Slettmo håper at produktet kan bli en løsning for å motvirke en synlig nedgang i landets sjømatkonsum, som kan ha en sammenheng med både pris og tilgjengelighet.

- Vi bruker jo fisk som råstoff, og vi vet at det ikke er billig. I Norge jubler vi for høye laksepriser, men selv om dette gir økt inntekt, gir det samtidig synkende konsum, poengterer han.

Les også: Stort fall i sjømatkonsumet i Norge

Om Happy Crisps og Republic of Fish: 

  • I produktene brukes villfanget, mager fisk fra det nordøstlige Barentshavet. Til nå har det blitt brukt hyse, men fremover vil de gå over til torsk fra samme område. Årsaken er at torsk er lettere å få tak i enn hyse.
  • I dag satses det på å få produktet i butikk i alle de tre nord-norske fylkene, men Slettmo håper de etter hvert får det ut i markeder over hele landet.
  • Republic of Fish har en fabrikk på Sommarøy hvor det jobber 2 ansatte. Tilsammen er de også fire som jobber med salg og markedsføring i Tromsø.
  • Det har tatt ca to år å utvikle produktet.