Det innebærer, ifølge Evenset, en betydelig lavere risiko ved utslipp fra brønnbåt enn ved utslipp fra merder. Illustrasjonsfoto: Ole Andreas Drønen
Lavere risiko med utslipp fra brønnbåt
Akvaplan-niva har akkurat avsluttet en studie som har sett på hydrogenperoksids miljøpåvirkning etter avlusning i merd og i brønnbåt.
Hydrogenperoksid (H2O2) er ett av flere brukte lusemidler. Samtidig vet en lite om hvilken miljøpåvirkning bruken av hydrogenperoksid og andre brukte midler har på samfunnet av dyr i området hvor behandlingsvannet slippes ut.
Forskere ved Akvaplan-niva har i samarbeid med Havforskningsinstituttet vurdert miljørisikoen forbundet med utslipp av hydrogenperoksid. Studien var delt i tre, hvor den første delen tok for seg økotoksikologisk vurdering (giftighet) og grenseverdi for effekten av middelet på andre dyr i det nærliggende havmiljøet.
- Vi har gjennomført en del laboratorieforsøk hvor vi testet ulike arter for å se på hvordan de responderer til hydrogenperoksid, forteller avdelingsdirektør Anita Evenset i Akvaplan-niva.
Kyst.no Pluss Personlig
Du får: Kyst.no Pluss-saker
199,-
per måned
KJØP
Kyst.no Pluss Årlig
Du får: Kyst.no Pluss-saker
2189,-
per år
KJØP
Kyst.no Pluss bedrift
Administrer flere abonnement på ett sted og betal med faktura.
2189,-
per år
KJØP