
Gode resultater for Hardanger-selskap
– Det var et godt år. Veldig godt, sier daglig leder Erlend Haugarvoll i Lingalaks, da han opplyste om økonomien til selskapet i fjor.
Denne artikkelen er tre år eller eldre.
Lakseprodusenten som har base i Strandebarm er den første av de mellomstore oppdrettsselskapene i Hordaland som gjør opp status etter fjorårets drift, skriver BT.
I forrige uken hadde selskapet en stor rømming, der 36 7000 laks rømte fra ett anlegg i Kvam. Midt i utfordringene med rømmingen, kan selskapet vise til gode økonomiske resultater. Resultatet viser en inntjening på 97 millioner kroner før skatt av en omsetning på 477 millioner.
Les også: Rømminga i Hardanger oppdaga under Thermolicerbehandling
Les også: – Lingalaks tar rømmingen på alvor
I 2013 kom resultatet kom på hele 124 millioner før skatt, etter en omsetning på vel 373 millioner.
– Produksjonen i fjor økte. Prisene på laks var gode, helt opp i 80 kroner kiloet. Prisene er unormalt høye. I tillegg har eksporten nytt godt av lav kronekurs, sier Haugarvoll til avisen.
Les også: Oppdrettarar går saman om investering mot lakselus