Illustrasjonsbilde av SalMar sin Ocean Farm 1.

Advarer mot havbruk til havs

Seks av Norges største miljø- og friluftsorganisasjoner advarer mot regjeringens planer om å åpne for havbruk til havs

Publisert

I starten av september kunngjorde regjeringen at det skal lyses ut areal hvor havbruk til havs kan etableres. I den forbindelse har laksetildelingsforskriften vært på høring.

Norges Jeger- og Fiskerforbund, Naturvernforbundet, WWF Verdens naturfond, Reddvillaksen, Natur og Ungdom og Norske Lakseelver har levert et felles høringsinnspill hvor de konkluderer med at risikoen for miljø og villaks er altfor stor.

– Konsekvensene for naturmangfold, villaks og sjøøkosystem er for alvorlige, og kunnskapsgrunnlaget er for svakt til å kunne forsvare en slik satsing, sier Øyvind Fjeldseth, fagsjef i Norges Jeger- og fiskerforbund.

Øyvind Fjeldseth, rådgiver i Norges Jeger- og Fiskerforbund, advarer om konsekvensene av offshore havbruk.

Alvorlig trussel mot villaks og naturmangfold

I en pressemelding skriver organisasjonene at konsekvensvurderingen fra DNV og høringsinnspill fra Havforskningsinstituttet og Veterinærinstituttet peker alle på store risikoer ved etablering av havbruk til havs. Dette omfatter:

  • Svært alvorlig påvirkning på villaks i alle de tre områdene.
  • Betydelige kunnskapsmangler om bunnforhold og oseanografi.
  • Manglende egnede metoder for behandling mot lakselus i eksponerte havområder.
  • Risiko for uakseptabel påvirkning på økosystem både i vannsøylen og på havbunnen.

 – Her er det korallrev, andre sjeldne naturtyper, viktige leveområder for fisk og truede sjøfugler. Naturverdiene tilsier at områdene er høyaktuelle for vern, sier Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.

 Krav om bedre kunnskapsgrunnlag

Organisasjonene understreker at det må gjennomføres omfattende og uavhengige konsekvensutredninger i offentlig regi før det eventuelt kan åpnes for utlysninger av slike områder. Videre peker de på at føre-var-prinsippet må legges til grunn, i tråd med akvakulturlovens § 10 som sier at akvakultur skal drives på en miljømessig forsvarlig måte.

– Havbruksnæringen må konsentrere seg om å løse de alvorlige miljøproblemene de har skapt for villaks og sjøørret i fjordene, mener Torfinn Evensen, generalsekretær i Norske Lakseelver.

 Et samlet krav

På vegne av de seks organisasjonene slås det fast at risikoen er altfor stor, og at planene om havbruk til havs må legges bort inntil man har et solid kunnskapsgrunnlag og løsninger som faktisk sikrer både natur, miljø og fiskevelferd.