Eksplosjon om bord på «Yngve»
To personer ble skadet da det oppstod eksplosjon om bord på arbeidsbåten «Yngve», som eies av Finnsnes Dykk & Anleggservice, tirsdag kveld.
Fartøyet tok inn vann som følge av hendelsen og det utviklet seg etter hvert en kraftig slagside, rapporterer øyenvitner til Nordlys.
To av mannskapet på tre ble skadet. Én ble fraktet til Universitetssykehuset Nord-Norge med lettere skader.
Gjennom kvelden, natten og morgentimene har det blitt kjempet en intens kamp for å få kontroll over situasjonen og berge båten.
Sikres
Daglig leder i Finnsnes Dykk & Anleggservice, Jørn Tore Fjellstad, forteller til Nordlys at båten ble dratt opp i fjæra i Blåmannsvika i 03-tiden natt til onsdag.
– Status per nå er at båten ligger i fjæra og sikres av en hjullaster. Det har vært jobbet gjennom natten og vi har fått bedre kontroll nå, men ikke full kontroll. Det kommer ennå litt røyk fra båten, sier han.
– Båten er ikke ikke helt stabil ennå. Floa er på vei og det er en tung båt. Vi har derfor bestilte en redningsbil som skal få sikret båten i fjæra, i samråd med Kystverket og nødetatene, sier Fjellstad til Nordlys.
Fartøyet var på oppdrag ved oppdrettslokaliteten Rogndalen, som drives av Sjurelv Fiskeoppdrett.
Årsaken til eksplosjonen om bord er ikke kjent.
Les også disse sakene om fartøy:
-
Holder kursen fra Lepsøy
-
Valgte SHM-utstyr til fire nye servicefartøy
-
Dette rederiet har store planer
-
Ny kontrakt på hybrid servicefartøy
-
Henter høy avlusingskompetanse
-
Investorer satser tungt på servicefartøy
-
Fikk overlevert nytt fartøy
-
Leverer hybrid lokalitetsbåt
-
– God drift og fiskevelferd viktigere enn noen gang
-
Tre nye fartøy og omsetning på 200 millioner